1812B333J631CT
Mfr.Part #
1812B333J631CT
Description
MLCC 0.033UF 630V X7R 1812
Applications :
SMPS Filtering
Tolerance :
5 %
Capacitance :
0.033uF
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Number of Terminals :
2
Voltage Rating (DC) :
630 V
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height :
0.8 mm
Length :
4.5 mm
Temperature Coefficient :
15%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Width :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Datasheets
1812B333J631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.033uF