1812B333J500CT
Mfr.Part #
1812B333J500CT
Description
MLCC 0.033UF 50V X7R 1812
Stock
800
In Stock :
800
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Series :
Product Height (mm) :
1.25
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Standard
Product Depth (mm) :
3.2
Microwave Application :
yes
Capacitance :
0.033uF
WRAPAROUND
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance Value :
0.033uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ceramic
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Dielectric :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Package / Case :
1812
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Width :
3.2
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
5%
Length :
4.5
Mounting :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
2
Voltage :
50VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
Height :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitors
Construction :
Flat
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
4.5
Termination Style :
Pad
Datasheets
1812B333J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B333J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B333J500CT pinout, 1812B333J500CT datasheet PDF, 1812B333J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B333J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.033uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B333J500CT Overview
Programs on this device are of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.033uF capacitance value.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% being the highest temperature coefficient.
1812B333J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.033uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient