1812B333J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B333J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.033UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e2
Positive Tolerance :
5
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Series :
SIZE(GENERAL)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Height :
1.25
Walsin
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Number of Terminals :
2
Length :
4.5
Termination :
Standard
Temperature Characteristics Code :
X7R
Negative Tolerance :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Walsin
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage - Rated :
100V
Class :
Class 2
Features :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
General Purpose MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
3.2
Capacitance :
0.033 µF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812B333J101CT
SIZE(GENERAL) 0.033 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B333J101CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 5.Having a tolerance of 5 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1812B333J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)