1812B332M102CT
Mfr.Part #
1812B332M102CT
Description
MLCC 3300PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Height :
1.25
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
4.5
Applications :
SMPS Filtering
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
3.2
HTS Code :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Size Code :
Lead Spacing :
Voltage Rating (DC) :
1 kV
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
General Type MLCCs
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.0033uF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Features :
High Voltage
Number of Terminals :
2
Positive Tolerance :
20
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Walsin
Multilayer :
Tolerance :
20 %
Negative Tolerance :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
1812B332M102CT
CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0033uF