1812B331K102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B331K102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 330PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Features :
High Voltage
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
330pF
Multilayer :
yes
Product :
General Type MLCCs
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Height :
1.25
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
10
Negative Tolerance :
10
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Size Code :
RoHS :
Details
Case Code (Metric) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
SMPS Filtering
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
4.5
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
15%
Class :
Class 2
Failure Rate :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
3.2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Lead Style :
Series :
Height - Seated (Max) :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
10 %
Datasheets
1812B331K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 330pF