1812B274M101CT
Mfr.Part #
1812B274M101CT
Description
MLCC 0.27UF 100V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Length :
4.5 mm
Capacitance :
0.27 μF
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Width :
3.2 mm
Type :
High Capacitance MLCC
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
1812B274M101CT
- 0.27 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B274M101CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B274M101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)