1812B274K500CT
Mfr.Part #
1812B274K500CT
Description
MLCC 0.27UF 50V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.27uF
Lead Spacing :
Length :
4.5
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Walsin
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height :
1.25
Active
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Width :
3.2
Size Code :
Tolerance :
10 %
JESD-609 Code :
e2
Positive Tolerance :
10
Standard
Negative Tolerance :
Type :
General Purpose MLCCs
Ratings :
Features :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Details
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B274K500CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.27uF