1812B274K101CT
Mfr.Part #
1812B274K101CT
Description
MLCC 0.27UF 100V X7R 1812
Height :
1.25
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Positive Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
100V
Multilayer :
yes
Length :
4.5
Failure Rate :
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.27uF
Features :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
+ 125 C
Size Code :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
10 %
Series :
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15%
Width :
3.2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
1812B274K101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.27uF