1812B274J251CT
Mfr.Part #
1812B274J251CT
Description
MLCC 0.27UF 250V X7R 1812
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Length :
4.5 mm
Type :
High Capacitance MLCC
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±5%
Width :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.27 μF
Height - Seated (Max) :
Applications :
SMPS Filtering
Height :
0.8 mm
Datasheets
1812B274J251CT
- 0.27 μF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B274J251CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B274J251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)