1812B274J101CT
Mfr.Part #
1812B274J101CT
Description
MLCC 0.27UF 100V X7R 1812
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
5 %
Type :
General Purpose MLCCs
Features :
Width :
3.2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Ratings :
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
Capacitors
JESD-609 Code :
e2
Class :
Class 2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Terminals :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Capacitance :
0.27uF
HTS Code :
Multilayer :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
5
Series :
SIZE(GENERAL)
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Height :
1.25
Length :
4.5
Datasheets
1812B274J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.27uF