1812B273M251CT
Mfr.Part #
1812B273M251CT
Description
MLCC 0.027UF 250V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
20 %
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Capacitance :
0.027uF
Height - Seated (Max) :
Positive Tolerance :
20
Ratings :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
SMPS Filtering
Width :
3.2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Datasheets
1812B273M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.027uF