1812B273K500CT
Mfr.Part #
1812B273K500CT
Description
MLCC 0.027UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
10
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Width :
3.2
Series :
SIZE(GENERAL)
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e2
Negative Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.027uF
Tolerance :
10 %
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Walsin
Pbfree Code :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
1812B273K500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.027uF