1812B273J251CT
Mfr.Part #
1812B273J251CT
Description
MLCC 0.027UF 250V X7R 1812
Capacitance :
0.027uF
Width :
3.2 mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
SMPS Filtering
Lead Style :
Positive Tolerance :
5
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
4.5 mm
Tolerance :
5 %
Height :
0.8 mm
Datasheets
1812B273J251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.027uF