1812B272M202CT
Mfr.Part #
1812B272M202CT
Description
MLCC 2700PF 2KV X7R 1812
Capacitance :
0.0027uF
Applications :
SMPS Filtering
Features :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
20 %
HTS Code :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Size Code :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Positive Tolerance :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
X7R
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Negative Tolerance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
General Type MLCCs
Pbfree Code :
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Datasheets
1812B272M202CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0027uF