1812B272K631CT
Mfr.Part #
1812B272K631CT
Description
MLCC 2700PF 630V X7R 1812
Capacitance :
0.0027uF
Height - Seated (Max) :
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Tolerance :
10 %
JESD-609 Code :
e3
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
630V
Size Code :
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Negative Tolerance :
10
WRAPAROUND
Voltage Rating (DC) :
630 V
Datasheets
1812B272K631CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0027uF