1812B272K501CT
Mfr.Part #
1812B272K501CT
Description
MLCC 2700PF 500V X7R 1812
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.0027uF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Applications :
SMPS Filtering
Size Code :
Positive Tolerance :
10
Surface Mount :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Temperature Coefficient :
15%
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Negative Tolerance :
10
Voltage - Rated :
500V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage Rating (DC) :
500 V
Tolerance :
10 %
Subcategory :
Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
1812B272K501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0027uF