1812B272K202CT
Mfr.Part #
1812B272K202CT
Description
MLCC 2700PF 2KV X7R 1812
Class 2
Construction :
Flat
Surface Mount :
yes
Voltage :
2000VDC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
3.2
Ratings :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package / Case :
Length :
4.5
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Brand :
Walsin
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
4.5
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microwave Application :
No
Mounting :
Surface Mount
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Temperature Characteristics Code :
Failure Rate :
Positive Tolerance :
10
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Series :
Width :
3.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Features :
High Voltage
Lead Spacing :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Standard
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.0027uF
Height :
1.25
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor (%) :
2.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel
SMPS Filtering
Product Height (mm) :
Mounting Feature :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
10
Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
Capacitance Value :
0.0027uF
ECCN (US) :
EAR99
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Size Code :
Datasheets
1812B272K202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B272K202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2000VDC, Package / Case:1812, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B272K202CT pinout, 1812B272K202CT datasheet PDF, 1812B272K202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B272K202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0027uF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B272K202CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 10 tolerance.Capacitance value is expressed as the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference (i.e., voltage) between them, and this device's capacitance value is 0.0027uF. As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 10.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15%.
1812B272K202CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.0027uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient