1812B272K102CT
Mfr.Part #
1812B272K102CT
Description
MLCC 2700PF 1KV X7R 1812
Height :
1.25
Class :
Class 2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
10 %
Capacitance :
0.0027uF
Packaging :
MouseReel
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Details
Negative Tolerance :
10
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Lead Style :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Positive Tolerance :
Height - Seated (Max) :
Multilayer :
yes
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5
- 55 C
Case Code (Metric) :
Number of Terminals :
2
Width :
3.2
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Features :
High Voltage
Datasheets
1812B272K102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.0027uF