1812B272J102CT
Mfr.Part #
1812B272J102CT
Description
MLCC 2700PF 1KV X7R 1812
Tolerance :
5 %
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height :
0.8 mm
Applications :
SMPS Filtering
Lead Style :
Length :
4.5 mm
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Lead Free :
Lead Free
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Features :
High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Capacitance :
2700 pF
Datasheets
1812B272J102CT
- 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm X7R 5% 2700pF