1812B272J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B272J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2700PF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Negative Tolerance :
5
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e2
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.0027uF
Multilayer :
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
Height :
1.25
Positive Tolerance :
5
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
5 %
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Ratings :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
3.2
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Class :
Class 2
Dielectric :
X7R
Length :
4.5
Type :
General Purpose MLCCs
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
1812B272J101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0027uF