1812B271K202CT
Mfr.Part #
1812B271K202CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 270PF 2KV X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
10
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2
Packaging :
MouseReel
Applications :
SMPS Filtering
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.5
Tolerance :
10 %
Subcategory :
Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Temperature Coefficient :
15%
yes
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Capacitance :
270pF
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Features :
High Voltage
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Height :
1.25
Datasheets
1812B271K202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 270pF