1812B225M101CT
Mfr.Part #
1812B225M101CT
Description
MLCC 2.2UF 100V X7R 1812
Capacitance :
2.2 uF
Type :
General Purpose MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Product Length (mm) :
4.5
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Capacitance Value :
2.2uF
Product Height (mm) :
2.5
Multilayer :
yes
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Negative Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage :
100Vdc
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Width :
3.2 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.8 mm
Length :
4.5 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting :
Product Depth (mm) :
3.2
Positive Tolerance :
20%
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Microwave Application :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Pbfree Code :
Series :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 2.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Pad
Thickness (Max) :
0.110 (2.80mm)
Size Code :
Datasheets
1812B225M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B225M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, 1812B225M101CT pinout, 1812B225M101CT datasheet PDF, 1812B225M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B225M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 2.2 uF 100V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B225M101CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 20% is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 2.2uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 20% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B225M101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 20%
a capacitance value of 2.2uF
a tolerance of 20%