1812B225J101CT
Mfr.Part #
1812B225J101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.2UF 100V X7R 1812
Tolerance :
5 %
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Height :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
5
Type :
General Purpose MLCCs
Packaging :
MouseReel
Length :
4.5 mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.110 (2.80mm)
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
2.2uF
Temperature Coefficient :
15%