1812B224M500CT
Mfr.Part #
1812B224M500CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 50V X7R 1812
Positive Tolerance :
20
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
MouseReel
Ratings :
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
20 %
Capacitance :
0.22uF
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.2
Pbfree Code :
General Type MLCCs
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
50V
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
4.5
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.25
Dielectric :
X7R
Datasheets
1812B224M500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.22uF