1812B224M201CT
Mfr.Part #
1812B224M201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 200V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Thickness (Max) :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
2
Termination Style :
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Packaging :
MouseReel
Height :
2
Capacitance :
0.22uF
Maximum Operating Temperature :
X7R
Ratings :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Style :
Temperature Coefficient :
15%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
200V
Size Code :
Pbfree Code :
Capacitors
Width :
3.2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Negative Tolerance :
20
Product Type :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20 %