1812B224M101CT
Mfr.Part #
1812B224M101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 100V X7R 1812
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
20 %
Width :
3.2
Positive Tolerance :
20
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Style :
Height :
1.25
Pbfree Code :
yes
Height - Seated (Max) :
CERAMIC CAPACITOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
yes
Termination :
Standard
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
ECCN Code :
X7R
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminals :
2
Series :
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
X7R
Ratings :
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance :
0.22uF
Features :
Class 2
Datasheets
1812B224M101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.22uF