1812B224K101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B224K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 1812 (4532M)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.22UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Characteristics Code :
X7R
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Standard
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Package / Case :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Length (mm) :
4.5
Lead Style :
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Type :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Ratings :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Number of Terminals :
2
Tolerance :
10%
Voltage - Rated :
100V
Series :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height - Seated (Max) :
Voltage :
100Vdc
Size Code :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Depth (mm) :
3.2
Case Style :
Ceramic Chip
Positive Tolerance :
10
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Class :
Class 2
Package :
Tape and Reel (TR)
1812 (4532M)
Product Height (mm) :
1.25
Features :
Length :
4.5
Capacitance Value :
0.22uF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
3.2
Negative Tolerance :
Type :
General Purpose MLCCs
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Microwave Application :
yes
Depth :
3.2mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
JESD-609 Code :
e2
Dissipation Factor (%) :
2.5
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
X7R
Walsin
Suppression Class :
Class II
Maximum Operating Temperature :
+125°C
Height :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.22uF
Datasheets
1812B224K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B224K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:100Vdc, Package/Case:1812 (4532M), Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B224K101CT pinout, 1812B224K101CT datasheet PDF, 1812B224K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B224K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.22uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount 1812
1812B224K101CT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).This part is described as having 10 tolerance as a negative tolerance.The capacitance value of this device is 0.22uF, which is the ratio of the electric charge on each conductor to the voltage difference between them.The part exhibits a tolerance of 10 in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812B224K101CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.22uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient