1812B224J500CT
Mfr.Part #
1812B224J500CT
Description
MLCC 0.22UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.22uF
Positive Tolerance :
5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Negative Tolerance :
5
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Pad
- 55 C
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Mounting :
Features :
Microwave Application :
General Type MLCCs
Construction :
Flat
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage :
50VDC
Lead Spacing :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
CERAMIC CAPACITOR
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Size Code :
Tolerance :
5%
Capacitance :
0.22uF
Series :
Product Depth (mm) :
3.2
Datasheets
1812B224J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B224J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, 1812B224J500CT pinout, 1812B224J500CT datasheet PDF, 1812B224J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B224J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.22uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B224J500CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.22uF is the capacitance value of this device.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15%.
1812B224J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.22uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient