1812B223K251CT
Mfr.Part #
1812B223K251CT
Description
MLCC 0.022UF 250V X7R 1812
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitance :
0.022uF
Negative Tolerance :
10
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Positive Tolerance :
10
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
15%
JESD-609 Code :
e3
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage Rating (DC) :
250 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Class 2
Case Code (Metric) :
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B223K251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.022uF