1812B223K201CT
Mfr.Part #
1812B223K201CT
Description
MLCC 0.022UF 200V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage Rating (DC) :
200 V
MouseReel
Size Code :
Temperature Coefficient :
15%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Lead Style :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.022uF
Details
Negative Tolerance :
10
Failure Rate :
Positive Tolerance :
10
Width :
3.2
Height :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
10 %
Length :
4.5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
200V
Series :
Number of Terminals :
2
Datasheets
1812B223K201CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.022uF