1812B223K102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B223K102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.022UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Length :
4.5 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Features :
High Voltage
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
X7R
Walsin
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Termination :
Standard
Class :
Class 2
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.022 μF
Ratings :
Dielectric :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Width :
3.2 mm
Type :
High Capacitance MLCC
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Datasheets
1812B223K102CT
- 0.022 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B223K102CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B223K102CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)