1812B223J631CT
Mfr.Part #
1812B223J631CT
Description
MLCC 0.022UF 630V X7R 1812
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±5%
Type :
High Capacitance MLCC
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitance :
0.022 μF
Lead Style :
Height :
0.8 mm
Features :
Length :
4.5 mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
630V
Datasheets
1812B223J631CT
- 0.022 μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B223J631CT Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.There is 5 tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Positive tolerance is present at 5 for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1812B223J631CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)