1812B223J501CT
Mfr.Part #
1812B223J501CT
Description
MLCC 0.022UF 500V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
15%
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
5 %
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.8 mm
Applications :
SMPS Filtering
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5 mm
Voltage Rating (DC) :
500 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitance :
0.022uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B223J501CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.022uF