1812B223J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B223J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.022UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
3.2
Voltage Rating (DC) :
100 V
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Walsin
Negative Tolerance :
5
Temperature Characteristics Code :
X7R
Class :
Class 2
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e2
Subcategory :
Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Free :
Lead Free
Product :
General Type MLCCs
Length :
4.5
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
5 %
Voltage - Rated :
100V
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Positive Tolerance :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Dielectric :
X7R
RoHS :
Details
Failure Rate :
Case Code (Metric) :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Termination :
Standard
Capacitance :
0.022uF
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
1.25
Size Code :
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1812B223J101CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.022uF