1812B222M500CT
Mfr.Part #
1812B222M500CT
Description
MLCC 2200PF 50V X7R 1812
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
0.0022uF
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
15%
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
50V
Voltage Rating (DC) :
50 V
Temperature Characteristics Code :
Negative Tolerance :
20
3.2
Size Code :
Active
JESD-609 Code :
e2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Class 2
Positive Tolerance :
20
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
20 %
Datasheets
1812B222M500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0022uF