1812B222M251CT
Mfr.Part #
1812B222M251CT
Description
MLCC 2200PF 250V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Size Code :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
20 %
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Walsin
Number of Terminals :
2
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
20
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.0022uF
Voltage Rating (DC) :
250 V
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1812B222M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.0022uF