1812B222K501CT
Mfr.Part #
1812B222K501CT
Description
MLCC 2200PF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Voltage Rating (DC) :
500 V
Product Depth (mm) :
3.2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Walsin
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Style :
Capacitance :
0.0022uF
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Length :
4.5
Height :
1.25
- 55 C
Case Style :
Ceramic Chip
Construction :
Flat
Size Code :
Brand :
Walsin
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Code (Metric) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
4.5
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitors
Positive Tolerance :
10
Termination :
Standard
Voltage :
500VDC
Capacitance Value :
0.0022uF
Features :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Temperature Coefficient :
15%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Width :
3.2
Termination Style :
Pad
Series :
Microwave Application :
No
Mounting :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height (mm) :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
Voltage - Rated :
500V
Failure Rate :
Datasheets
1812B222K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B222K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B222K501CT pinout, 1812B222K501CT datasheet PDF, 1812B222K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B222K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0022uF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812