1812B222K302CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B222K302CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2200PF 3KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Width :
3.2 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Walsin
Height :
0.8 mm
Failure Rate :
Length :
4.5 mm
Lead Spacing :
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Walsin
Temperature Coefficient :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Standard
Features :
High Voltage
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
High Capacitance MLCC
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2200 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B222K302CT
2200 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B222K302CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B222K302CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)