1812B222K251CT
Mfr.Part #
1812B222K251CT
Description
MLCC 2200PF 250V X7R 1812
Width :
3.2
Tolerance :
10%
Height :
1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Walsin
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
250 V
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Walsin
Product Length (mm) :
4.5
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
10
Lead Style :
Product Depth (mm) :
3.2
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance :
0.0022uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Capacitance Value :
0.0022uF
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
250V
Features :
Length :
4.5
Lead Spacing :
Voltage :
250VDC
Negative Tolerance :
Construction :
Flat
Dielectric Material :
Ceramic
Product Height (mm) :
Active
Microwave Application :
No
Datasheets
1812B222K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B222K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:250VDC, 1812B222K251CT pinout, 1812B222K251CT datasheet PDF, 1812B222K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B222K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.0022uF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812