1812B222J202CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B222J202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2200PF 2KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
5
Multilayer :
yes
Walsin
Dielectric :
X7R
Brand :
Walsin
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
5 %
Features :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 2
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Length :
4.5 mm
Applications :
SMPS Filtering
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Width :
3.2 mm
Ratings :
Lead Style :
Height :
0.8 mm
Capacitance :
0.0022uF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
1812B222J202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 0.0022uF