1812B184M500CT
Mfr.Part #
1812B184M500CT
Description
MLCC 0.18UF 50V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.18uF
Height :
1.25
Positive Tolerance :
20
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
20 %
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SIZE(GENERAL)
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e2
Pbfree Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage Rating (DC) :
50 V
Datasheets
1812B184M500CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.18uF