1812B184K500CT
Mfr.Part #
1812B184K500CT
Description
MLCC 0.18UF 50V X7R 1812
Positive Tolerance :
10
Height :
1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e2
Temperature Coefficient :
15%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Negative Tolerance :
10
Tolerance :
10 %
Capacitance :
0.18uF
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage Rating (DC) :
50 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812B184K500CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.18uF