1812B184K201CT
Mfr.Part #
1812B184K201CT
Description
MLCC 0.18UF 200V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Features :
Length :
4.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Thickness (Max) :
Class :
Class 2
Negative Tolerance :
10
HTS Code :
Pbfree Code :
Voltage Rating (DC) :
200 V
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
10
MouseReel
JESD-609 Code :
e2
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
10 %
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.18uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Datasheets
1812B184K201CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.18uF