1812B183M501CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B183M501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.018UF 500V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Capacitance :
0.018uF
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status :
Active
Surface Mount :
yes
Walsin
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
500V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Brand :
Walsin
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
20
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
MouseReel
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
HTS Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size Code :
Negative Tolerance :
20
Lead Spacing :
Width :
3.2
Subcategory :
Capacitors
Multilayer :
yes
Tolerance :
20 %
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Dielectric :
X7R
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Height :
1.25
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Voltage Rating (DC) :
500 V