1812B183M251CT
Mfr.Part #
1812B183M251CT
Description
MLCC 0.018UF 250V X7R 1812
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Negative Tolerance :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
15%
RoHS :
Details
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Applications :
SMPS Filtering
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.018uF
Positive Tolerance :
20
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
250 V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
HTS Code :
Tolerance :
20 %
Capacitors
Datasheets
1812B183M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 0.018uF