1812B183K631CT
Mfr.Part #
1812B183K631CT
Description
MLCC 0.018UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Rating (DC) :
630 V
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Voltage - Rated :
630V
Capacitance :
0.018uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Walsin
ECCN Code :
EAR99
Applications :
SMPS Filtering
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10 %
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
RoHS :
Details
Lead Style :
Pbfree Code :
General Type MLCCs
HTS Code :
Size Code :
Temperature Coefficient :
15%
Negative Tolerance :
Datasheets
1812B183K631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.018uF