1812B183K501CT
Mfr.Part #
1812B183K501CT
Description
MLCC 0.018UF 500V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Termination :
Standard
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating (DC) :
500 V
RoHS :
Details
Tolerance :
10 %
4.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.018uF