1812B183K251CT
Mfr.Part #
1812B183K251CT
Description
MLCC 0.018UF 250V X7R 1812
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Voltage Rating (DC) :
250 V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
10 %
RoHS :
Non-Compliant
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
0.018uF
Temperature Coefficient :
15%
1.25
Datasheets
1812B183K251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.018uF