1812B183K250CT
Mfr.Part #
1812B183K250CT
Description
MLCC 0.018UF 25V X7R 1812
- 55 C
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.018uF
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10 %
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
JESD-609 Code :
e2
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient :
15%
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
25 V
Lead Spacing :
RoHS :
Non-Compliant
Ceramic
HTS Code :
Series :
SIZE(GENERAL)
1.25
Brand :
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
2
Failure Rate :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
+ 125 C
Datasheets
1812B183K250CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.018uF