1812B183K101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B183K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.018UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Width :
3.2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Status :
Active
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Class :
Class 2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Multilayer :
yes
Size Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
1.25
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.018uF
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Lead Free :
Lead Free
Negative Tolerance :
10
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
10
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Length :
4.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
10 %
Voltage - Rated :
100V
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Number of Terminals :
2
Voltage Rating (DC) :
100 V
Temperature Coefficient :
15%